wtorek, 12 lutego 2019

Jakie lampki do czerwonego wina

Jakie kieliszki należy podać do białego, a jakie do czerwonego wina? Jaki kieliszek wybrać do różowego, a jaki do musującego wina? No i jak je odróżnić?


Różne rodzaje wina wymagają innego sposobu podania, który uwolni wszystkie aromaty danego trunku. Dlatego tak ważne są odpowiednie kieliszki do wina, różniące się rozmiarem i kształtem.

Co się stanie, jeżeli będziesz pić lampkę wina dziennie? Jedyne o czym marzysz, to lampka czerwonego wina, które niedawno kupiłeś. Wino - trunek szlachetny. Z tego powodu często podchodzimy do jego picia z większą pobłażliwością, niż w przypadku innych alkoholi. Tym bardziej, że sami lekarze potwierdzają, że czerwone wino pozytywnie wpływa na nasze zdrowie.


A co z częstym piciem wina? Pamiętajmy, że kieliszka do wina czerwonego nigdy nie napełnia się w całości - maksymalnie do połowy czaszy, a najlepiej ok.

JAKIE KIELISZKI DO WINA BIAŁEGO? Do wina białego wybieramy kieliszki o nieco mniejszej i węższej czaszy. Celebrowanie ważnych chwil i codzienne degustacje zostaną wzbogacone w niezwykłe doznania wzrokowe dzięki kryształom, a właściwa forma kieliszków ukaże niezwykłą barwę i aromat podanego wina.


Przydatne podczas wieczornych spotkań we dwoje, w gronie rodziny, przyjaciół czy podczas wieczornego. Warto więc zaplanować sobie picie co najmniej jednej lampki czerwonego wina tygodniowo. W ten sposób można wykorzystać wszystkie korzyści, jakie zapewnia ten napój. Pozwala uniknąć infekcji dróg moczowych.


Efekt ten związany. Dobrze dobrane kieliszki potrafią na dłużej zatrzymać smak oraz odpowiednio wydobyć aromat z naszego ulubionego trunku. Kieliszki, lampki do wina i szampana wysokiej klasy.


Nie jest tajemnicą, że odpowiedni dobór kieliszka do wina, szampana czy koniaku bardzo wzmacnia nasze odczucia smakowe i zapachowe. Jeszcze do niedawna z rezerwą odnosiliśmy się do właściwości tego trunku, ceniąc bardziej jego walory smakowe i rozweselające niż lecznicze. I choć mówiło się, że czerwone wino wywiera korzystny wpływ na układ krwionośny i serce, nie byliśmy do końca przekonani, czy to prawda. Przełom w podejściu do wpływu wina na zdrowie nastąpił dopiero na początku lat 90. Zasadniczo do czerwonego wina poleca się raczej duże kieliszki o szerokiej czaszy.


Można wyróżnić wiele rodzajów kieliszków do czerwonego wina.

Kieliszek do wina czerwonego jest duży, kształtem podobny do tulipana, z krótką nóżką, o pojemności 150–2ml. Wyjątkiem są kieliszki do wina burgundzkiego, które mają bardziej pękatą czaszę, długą nóżkę, a ich pojemność wynosi 100–1ml. Po trudnym dniu w pracy, wracasz do domu. Nalewasz ją sobie jednak z wyrzutami sumienia. Jest przecież środek tygodnia.


Jak się okazuje, niepotrzebnie czujesz się winny. Lampka wina dziennie ma wiele właściwości prozdrowotnych. Nie tylko cię zrelaksuje i rozjaśni umysł. Pozytywnie wpłynie też na twoje. Dwie lampki wina dziennie dla panów i jedna dla pań.


Zdaniem amerykańskich dietetyków, taka ilość czerwonego wina korzystanie wpływa na nasz organizm. Najczęściej zalecaną ilością czerwonego wina – jaką się również poleca w przypadku chorób serca – jest szklanka, w celu pobudzenia trawienia i lepszego krążenia. Zawiera ona około mg czystego alkoholu. Taka dawka jest uznawana za formalnie bezpieczną. Czasza w kształcie tulipana, zwężająca się ku górze, bardziej pękata niż przy kieliszkach do wina białego.


Im starsze wino tym kieliszek powinien być większy i bardziej pękaty. Dzięki temu wino ma kontakt z powietrzem na szerszej powierzchni i można z niego wydobyć więcej aromatu. Osoby pijące maksymalnie lampki wina dziennie zapamiętują znacznie więcej słów, a ich hipokamp, który odpowiada za przyswajanie nowych informacji, pracuje o wiele wydajniej. Czerwone wino - na co pomaga?


Badacze z Johns Hopkins University są zdania, że. Mam jednak pewne spostrzeżenia co do temperatury podawania wina – latem w krajach śródziemnomorskich wino czerwone podawane w tzw. Do niedawna zasady doboru wina do potrawy były przestrzegane bardzo restrykcyjnie. Obecnie to się zmienia. Dobry sommelier bez problemu dobierze białe wino do lekkich dań mięsnych lub delikatne czerwone do dań rybnych.


Nie zawsze jednak możemy skorzystać z pomocy specjalisty. Aby nie popełnić błędu, warto zapamiętać, jak łączymy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty