wtorek, 5 kwietnia 2016

Ch wymienne

Wykreślanka ortograficzna – ch wymienne na sz, s, ś, si Wraz z tym ćwiczeniem wkraczamy w tematykę ortografii. Do tej pory tego typu zadań nie przygotowywałam, ponieważ pomocy dydaktycznych dotyczących ortografii jest całkiem sporo. Zobacz odpowiedzi na zadanie: pisownia ch wymiennym.


Wyobraź sobie, że jesteś projektantem stacji orbitalnej, która obraca się wokół swojego środka, co powoduje powstanie siły bezwładności. H wymienne na g,ż,z,dz.

Proszę pomóżcie wymyślić przynajmniej takich wyrazów PLIS! Zasady pisowni ch i h. CH NA KOŃCU PISZE SIĘ, lecz wie o tym każdy zu ch, ze wyjątkiem jest tu dru h. Ro ch ją bardzo, bardzo lubił, aż tu ba ch! Szukał walizeczki w banka ch, w parka ch, w brama ch, na przystanka ch, w kamienica ch, na ulica ch. Oto druga przygotowana przeze mnie wykreślanka ortograficzna z wymiennym CH. Drugi zestaw dziesięciu wyrazów, w których ch wymienia się na sz, s, a nawet si Zapraszamy do ćwiczeń całkiem fajnie angażujących umysły dzieci.


Puzzle z uśmieszkiem - Ch wymienne.

Dyktando online pt. Gdy weszła do altanki, zobaczyła, że rodzice już z nim rozmawiali, a na stoliku stał dzbanek malinowej. Spółgłoska zapisywana w języku polskim jako CH lub H jest głoską szczelinową, tylnojęzykową, bezdźwięczną. Ga, ważny - waGa, bieżnia - bieGać, nóżka - noGa, rożek - róg, garaż - jest to wyraz zapożyczony, dlatego nie pisze się rz na końcu, posążek - posąG żyła - nie ma zasady, mąż - męStwo, wstążka - wstęGa, pożyczyć - nie ma zasady, życie - nie ma zasady, kałuża - nie ma zasady, ośnieżony - śnieG, ryż - nie ma zasady, bagażnik - wyjątek w wyrazie.


Rozróżnienie na dwa oznaczenia graficzne nie ma związku z odmiennym sposobem wymowy i wynika z zapożyczeń zewnętrznych. Wybór poprawnego znaku jest tym trudniejszy, że nie funkcjonuje jednoznaczna reguła. Pisownia ch Ch piszemy kiedy wymienia się na sz.


ZESTAW ĆWICZE Ń ORTOGRAFICZNYCH I. W ZAKRESIE PRZEPISYWANIA 1. Połącz ze sobą odpowiednie części zdań. Przepisz te zdania do zeszytu. Zabawę można modyfikować podnosząc stopień trudności np. Michał był chudym kucharzem, chwalił sobie swoją pracę.


Chwilami jednak było mu ciężko bo chciał chodzić schodami z ciężką marchewką, chlebem i chrustem na opał. Mieszkał w ciepłej chacie niedaleko lasu z widokiem na piękne choinki i niejadalne muchomory. Jeżeli lubisz spędzać czas przy komputerze, a jednocześnie chcesz w praktyce sprawdzić lub doskonalić swoje umiejętności to rozwiązywanie elektronicznych dyktand z pewnością bardzo Cię zainteresuje. Edukacja polonistyczna klasa 2.

Układanie w pary wyrazów, w których ch wymienia się na sz. Jeśli okruch, to okruszek! Zadaniem ucznia jest przeciągnięcie w pary wyrazów, w których ch wymienia się na sz. Zadanie: prosze o podanie wyrazów z quot rz quot wymiennym na r Rozwiązanie:dworzec gt dworcowy narciarz gt narty marynarz gt marynarski parzysty gt para skórzana gt skóra karzę gt kara pierze gt pióra bierze gt brać rowerzystka gt rower zabierze gt zabrać trzy gt troje którzy gt który zaiskrzyć gt iskra morze gt morski wierzyć gt wiara tworzyć gt twórca mierzyć gt miara. Na obozie harcerskim organizowanym w Chojnowie zdarzyła się pewna historia.


Chłopcy z hufca zdobywali szczyty Gór Stołowych, dużo zwiedzali, chodzili na piechotę. W pewnej chwili pogoda zaczęła załamywać się. Druh drużynowy postanowił, że wszyscy schodzą w dół.


ORTOGRAFIA i język polski online, nauka pisania na klawiaturze, nauka czytania i poprawnego pisania, szkoła podstawowa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty