Węgiel i drewno można spalić tak samo czysto jak gaz ziemny, choć nie jest to równie proste. Wyjaśnimy tu podstawowe prawa rządzące spalaniem węgla i drewna. Bez tej wiedzy nadal można sypać opał do pieca, lecz dzięki niej zrozumiesz czym różni się ekonomiczne ogrzewanie od prowadzenia publicznej wędzarni. Temperatura spalania drewna i węgla.
Przejrzałem wujka googla, ale znalezione informacje są mało dokładne. Czy wiecie może jaką temperaturę może wytwarzać spalane drewno, a jaką węgiel ?
Zawsze jest tak, że im więcej tlenu dochodzi do paleniska, tym wyższa temperatura spalania. Dlatego, że tlen zapewnia wyższą temperaturę płomienia (a acetylen czy wodór same w sobie dają skrajnie wysoką temperaturę płomienia - łatwo topi on stal). Powstają podczas odgazowania ekogroszku w wyniku wysokiej temperatury, która panuje w piecu. Natomiast drugie, czyli spieki żużlowe, powstają nie z węgla, ale z popiołu.
Jeżeli w strefie żaru, z jakiejś przyczyny, jest zbyt wysoka temperatura, popiół zamienia się w twarde spieki żużlowe. Duży udział w zanieczyszczaniu środowiska ma węgiel, przede wszystkim sam proces jego wydobycia jest już obciążeniem dla środowiska naturalnego, następnie proces spalania węgla dokłada swoje, na końcu poza gazami i pyłami które zanieczyszczają atmosferę, pozostają stałe produkty spalania, które w przypadku zastosowania węgla. Od (w węglu) do (w drewnie) tego co palne występuje w formie składników lotnych. Takich, które w trakcie podgrzewania paliwa przed zapłonem – odparowują.
Nazywa się to: odgazowanie.
Na razie piec mam ustawiony na 55°C. Zakręciłem całkiem grzejniki gdzie nie były mi potrzebne i spalanie wydłużyło się o 2h. Myślę, że dam radę osiągnąć optymalną temperaturę, ale potrzeba mi trochę czasu, bo to jednak metoda prób i błędów.
Węgiel kamienny – skała osadowa pochodzenia roślinnego, zawierająca 75− pierwiastka węgla, powstała głównie w karbonie (era paleozoiczna) ze szczątków roślinnych, które bez dostępu tlenu uległy uwęgleniu. Ma czarną barwę, matowy połysk, czarną rysę. Węgiel kamienny stosowany jest powszechnie jako paliwo, choć jego udział w produkcji energii spada i prawdopodobnie. Ciepło spalania i wartość opałowa paliw stałych. Podstawowe definicje Spalanie to reakcja chemiczna polegająca na gwałtownym utlenianiu się substancji połączona zawsze z efektem cieplnym, oraz również często z efektem świetlnym (płomień).
Pamiętajmy, że węgiel brunatny czy węgiel kamienny dołożony na wierzch paleniska ogranicza przepływ ciepłego powietrza w komorze spalania. Efektem tego zjawiska jest pojawienie się intensywnego dymu, który zmniejsza kaloryczność węgla. Im więcej dymu pojawi się podczas spalania, tym mniej energii grzewczej uzyskamy z naszego opału.
Spalam węgiel w ekologicznym kotle węglowym Zębiec KWK Od pewnego czasu najpierw załadowuje go węglem, potem zapalam go od góry kilkoma drewienkami. Efekt jest super, bo węgiel spalany tym sposoben spala się bardzo czysto, dokładnie i powoli, dając maksymalny uzysk ciepła. Po niedługim czasie podgrzewany węgiel zaczyna gazować i dymić. Dym zawierający sporą ilość pary wodnej (suszenie) nie może się zapalić bo całe ciepło pochłania para wodna wypuszczana w komin, komora spalania dalej zimna. Nie ma warunków do zapłonu.
Nie jest problemem to, że węgiel się grzej, tylko fakt że grzeje się cały. Skutki spalania węgla kamiennego dla środowiska przyrodniczego i możliwości ich ograniczania Słowa kluczowe węgiel kamienny – spalanie – emisje – odpady – redukcja zanieczyszczeń Streszczenie Węgiel jest najobficiej występującym na świecie paliwem kopalnym. Dla prawidłowego spalania miału duże znaczenie ma uziarnienie węgla.
Wystarczy zastosować temperaturę spalania powyżej 9°C, aby nie miał on „konkurenta” pod względem wydzielanego CO. Także w sferze emisji tlenku azotu, węgiel kamienny nie powoduje największej jego emisji. Można także wspomnieć o pomiarze temperatury za pomocą czujników, których odczyt i przetworzenie wartości następuje w sterowniku – są to np.
PID’em, gdzie praca i regulacja parametrów spalania jest ściśle powiązana z kontrolą temperatury spalin. Chodzi oczywiście o pirolizę - w wysokiej temperaturze pewne związki rozpadają się na prostsze formy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.