poniedziałek, 4 lutego 2019

Czas parzenia zielonej herbaty

Herbaty bardzo rozdrobnione parzy się króciutko, a te o dużych listkach parzy się znacznie dłużej. Podobnie jak wielkość liści tak i twardość wody wydłuża czas parzenia zielonej herbaty. Czy zielona herbata musi być cierpka i niedobra? Rafał nie tyko pokaże, jak parzyć zieloną herbatę za pomocą dwóch kubków i sitka, ale także jak wychłodzić wodę, żeby miała odpowiednią temperaturę.


Niestety czas parzenia zielonej herbaty również jest zróżnicowany w zależności od stopnia rozdrobnienia suszu, gatunku herbaty i twardości wody. Kultura picia herbaty na zachodzie Europy jest inna.

Po tym czasie należy oddzielić liście herbaty od naparu. Trzy podstawowe zasady parzenia herbaty. Bardzo ważny jest odpowiedni wybór herbaty. Najlepsza jest wysokogatunkowa herbata.


Wszystkie rodzaje herbaty różnią się też jakością, przez co – zazwyczaj – najlepiej stosować się do opisu parzenia na opakowaniu. Czasem zdarza się, że importer herbaty do Polski nie ma o niej pojęcia i czas parzenia na opakowaniu jest zbyt długi lub zbyt krótki, a temperatura wody zupełnie losowa. Zieloną herbatę powinno się parzyć przez 2–minuty w wodzie o temperaturze 70–80°C.


Kiedy ktoś mnie pyta, jak długo należy parzyć herbatę, nigdy nie udzielam jednoznacznej odpowiedzi.

Nie dlatego, że to jakaś tajemnica, ale prostej recepty nie ma. Najbardziej istotnym elementem pod czas parzenia zielonej herbaty jest temperatura wody. Wody nie można dopuścić do wrzenia. Zielona herbata jest znacznie bardziej delikatna, niż czarna, a jeśli woda będzie zbyt gorąca jej słodkawy smak zamieni się w gorycz.


Podstawą odpowiedniego parzenia zielonej herbaty jest dobranie odpowiedniej temperatury. W tym przypadku należy pamiętać, że jest ona zależna od gatunku – momentu zbiorów, pochodzenia – jednak zawsze jest niższa od temperatury wrzenia. Z kolei wraz z nadejściem lata i potrzebą orzeźwienia sięgnij po dostępne w naszym sklepie specjalne butelki do parzenia napojów na zimno. Herbata – rodzaje, temperatura i czas parzenia. Jesień to dla mnie herbaciana pora roku.


Latem ograniczam się do jednego kubka zielonej herbaty dziennie i to mocno przestudzonej. Jednak gdy temperatura na zewnątrz zaczyna spadać, mogłabym pić jedną herbatę za drugą. W małych czajnikach tę samą ich porcję można parzyć nawet 4-razy, ale każde parzenie trwa bardzo krótko: od kilku sekund w pierwszym, do kilku minut w ostatnim. Sam proces parzenia zielonej herbaty nie powinien trwać zbyt długo, jest on uwarunkowany gatunkiem herbaty, rozdrobnieniem suszu oraz twardością wody.


Wydłużenie czasu parzenia sprawia, że przygotowana herbata działa na nas relaksująco. Krótkie parzenie liści zielonej herbaty powoduje że napar jest orzeźwiający i pobudzający. Najniższa temperatura zaparzania nie powinna być niższa niż °C do °C, a najkrótszy czas parzenia nie powinien być krótszy niż 1sekund.


Oprócz zdrowej diety z pewnością pomaga im picie nawet do filiżanek zielonej herbaty dziennie.

Wspaniałe właściwości tego napoju potwierdzają sami naukowcy. Podczas procesu parzenia drobne listki uwalniają mnóstwo cennych mikroelementów i substancji, w tym trzy najważniejsze: teinę, kofeinę i polifenole. Dłuższe parzenie da nam napar o właściwościach uspokajających.


Nasza rada: Wybieraj herbatę liściastą, nie w torebkach ekspresowych. Czas parzenia zielonej herbaty ma również znaczenie. Poczujesz różnicę w smaku! Jeśli zielona herbata wydaje ci się zbyt mocna, możesz rozcieńczyć ją ciepłą wodą. Spróbuj też skrócić czas parzenia, minuty najzupełniej wystarczą, aby zielona herbata się zaparzyła.


Dodaj do filiżanki plasterek cytryny lub pół łyżeczki soku z cytryny. Dodaj kilka świeżych liści mięty do naparu. Na smak naszego naparu wpływają przede wszystkitemperatura, gramatura i czas parzenia.


Parzenie herbaty czasem przypomina przygotowywanie kawy. Oprócz tego warto pamiętać, że pełniejszy aromat osiągniemy, gdy naczynie do parzenia zostanie wcześniej przez nas ogrzane.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty