środa, 28 grudnia 2016

Jak przestac pic

Najczęściej bodźcem do zmiany życia przez alkoholików jest sięgnięcie dna – kryzys rodzinny, zdrowotny, zawodowy. Jeśli alkoholik sam nie zrozumie, że musi pójść na leczenie odwykowe, nikt nie jest w stanie mu pomóc. Albo się zapije, albo trafi do szpitala z powodu powikłań alkoholowych. Zrozumienie swojego alkoholizmu i pogodzenie się z nim wiąże się z utratą złudzeń, ale też pierwszym etapem wyjścia z uzależnienia.


Niestety, wiele osób zaczyna się zastanawiać jak przestać pić dopiero w momencie, kiedy stracą pracę, prawo jazdy czy opuszczą ich bliscy. Jak przestać pić alkohol?

Niestety, nie istnieje prosta, uniwersalna odpowiedź na to pytanie. Terapia uzależnienia jest procesem złożonym i każda osoba uzależniona odnajduje inne sposoby właściwe dla siebie, własne motywację, własne źródła. Jeżeli zadajesz sobie to pytanie, to już wiesz, że masz problem z alkoholem.


Na tym etapie często wiele osób wciąż uważa, że jest w stanie samodzielnie pokonać nałóg. Ciągle wydaje im się, że ośrodek odwykowy czy spotkanie grupy AA to miejsce zupełnie nie dla nich, że nie mają tam czego. Uzależnienie cechuje brak możliwości zaprzestania picia alkoholu w każdym dowolnym momencie. Osoby uzależnione przypuszczalnie z własnej woli rozpoczęły picie, lecz po wielu latach siłą własnej woli nie potrafią przestać.


Nie ma sensu sprawdzać w Internecie, czy codzienne picie piwa to alkoholizm. Warto natomiast spróbować narzucić sobie autokontrolę i wyeliminować ten zwyczaj z.

Jakie więc kroki można jeszcze podjąć, aby nie wracać do picia alkoholu? Czym wypełnić swoje życie? Co zrobić z czasem? Nawet na najgłębszym dnie można znaleźć trampolinę.


Uzależnienie od kawy jest realne, a spożywanie jej daje fałszywe poczucie przypływu energii. Pobudza ośrodkowy układ nerwowy i sprawia, że czujemy się pobudzeni. Zła wiadomość to fakt co dzieje się z nami, kiedy działanie kawy się kończy.


Jesteśmy rozdrażnieni, a do tego towarzyszy nam uczucie ociężałości, ogarniającej całe ciało. To prawda, że niektórym udaje się przestać pić, co na ogół nie oznacza końca problemów – nie raz spotkałam się, z tym, że rodziny trzeźwiejącego alkoholika, mówią coś w rodzaju “już wolę jak pił” albo czekają na to kiedy on znów zacznie. Trzeźwość dla całej rodziny to wyzwanie. Jeśli kiedykolwiek zadawałeś sobie to pytanie, jasne jest, że masz problem z uzależnieniem.


Pewnie nie raz próbowałeś własnych sposobów na poradzenie sobie z uzależnieniem. Może nawet na kilka dni lub tygodni udawało Ci się, ale po rozpoczętym piciu znów wracałeś do nałogu. Zdarza się jednak, że ktoś świadomie rezygnuje z picia „zwykłej wody, zastępując ją sokami, kawą, herbatą, alkoholem lub innymi płynami.


Brak łez Jeśli pijemy za mało wody, produkcja łez może zostać zahamowana. Terapeuta do którego chodzi powiedział mu kiedyś, że słabo pracuje, że według niego on wcale nie chce przestać pić, że normalnie to nie pracuje z takimi osobami, odsyła je, żeby wróciły jak będą chciały naprawdę zerwać z nałogiem…. Ale jego jakoś polubił.


Teraz wie, że to terapeuta się starał nie on. Niektórzy stosują akupunkturę, ale jej działanie nie zostało potwierdzone naukowo.

Istnieje jednak metoda, której działanie zostało nie tylko naukowo udowodnione, lecz również potwierdzono jej nadzwyczajną skuteczność w pomaganiu palaczom w zerwaniu z nałogiem. Tą metodą jest hipnoza. Przestał pić, a miało być tak pięknie, to częste zdziwienie żon.


Przez lata myślałaś że kiedy przestanie pić do wasz związek będzie jak hamerykańskie love story. Terapia lub program AA, rzetelnie przerobiony musi dać dobry rezultat. Przestać pić to za mało, trzeba iść dalej, dbać o rozwój. Kiedy poczułem, że chcę przestać pić?


Dawno, bardzo dawno. Problem w tym, że realizację tej chęci odkładałem z tygodnia na tydzień, z miesiąca na miesiąc, z roku na rok. Tak trwałem w tej chęci z ciągłym przeświadczeniem, że sam jestem w stanie ją w końcu urzeczywistnić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty